Old Masters. 19th Century and Modern Art (results)
22 October 2020 7 PM CET

Wlastimil Hofman (1881 - 1970)
Boy listening to trill of a bird
Hammer price: 45,000 PLN
LOT number
17
Wlastimil Hofman (1881 - 1970)
Boy listening to trill of a bird

Hammer price: 45,000 PLN

oil/plywood, 50 x 70 cm
signed lower left: 'Wlastimil Hofman'
ID: 86530
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Artyści zrzeszeni w utworzonej w 1905 roku „Grupie Pięciu” pojmowali twórczość plastyczną w kontekście popularnej na przełomie wieków koncepcji korespondencji sztuk. Idea popularyzowana już znacznie wcześniej, chociażby przez Richarda Wagnera, pobudzała na nowo umysły twórców. Gesamtkunstwerk czy correspondance des arts – totalne dzieło sztuki, o tym myśleli członkowie wzmiankowanej grupy. Ta liryczna synteza sztuk towarzyszyła Hofmanowi przez całe życie. Mały chłopiec – główny bohater omawianej kompozycji to postać zupełnie zatopiona we własnym świecie. To widz biorący udział w przecudnym spektaklu natury budzącej się do życia z zimowego letargu. Tak właśnie dokonuje się w kompozycji artysty pewnego rodzaju synteza, w której splatają się malarstwo i muzyka pod postacią nastrojowej „pieśni” ptaka. Sam motyw zwierzęcy często przewija się w oeuvre Hofmana. Wielokrotnie dzieci trzymają na rękach małe pisklęta czy przyglądają się kawkom przysiadającym na przydrożnym głazie. Często sowy i sikorki dopełniają alegoryczne kompozycje i portrety stanowiąc elementy o symbolicznej wymowie.