Old Masters. 19th Century and Modern Art (results)
22 October 2020 7 PM CET

Wlastimil Hofman (1881 - 1970)
Portrait of a girl, 1928
Hammer price: 35,000 PLN
LOT number
18
Wlastimil Hofman (1881 - 1970)
Portrait of a girl, 1928

Hammer price: 35,000 PLN

oil/paperboard, 31 x 39.5 cm
signed and dated lower right: 'Wlastimil Hofman | 1928'
ID: 89423
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Zaliczany do grona epigonów polskiego malarstwa symbolistycznego Wlastimil Hofman jest niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych uczniów i poniekąd kontynuatorów Jacka Malczewskiego. Ten długowieczny i niezwykle płodny artysta ma równie obszerne oeuvre, w którym wyróżnić można kilka okresów i wyznaczyć odrębne tendencje. „W obrazach Hofmana, skomponowanych ze swoistą narracyjnością i teatralizacją, przeważa typ symbolicznych przedstawień o charakterze liryczno- -sentymentalnym z nutą zarówno idealistyczną, jak i naturalistyczną” (Magdalena Czapska-Michalik, Wlastimil Hofman, Warszawa 2007, s. 48-53). Portret młodej, rudowłosej dziewczyny o błękitnych, przejrzystych oczach to kontynuacja alegorycznych przedstawień zapoczątkowanych około 1900, w okresie młodopolskim. Te eksperymenty formalne i tematyczne prowadzone były przez Hofmana w zasadzie przez całe jego życie. W okresie międzywojnia szczególnie często pojawia się w jego obrazach motyw blisko wykadrowanych postaci na tle pejzażu. Sportretowana tutaj kobieta okryta została płaszczem wykończonym ozdobnym haftem zakrywającym tylko jej prawe ramie. W oddali widoczny jest krajobraz z dominującymi sylwetkami gór. W prawej dłoni modelka trzyma istotny element kompozycji – małą, zieloną żabkę. Być może to motyw niosący ze sobą ukrytą symbolikę, mówiącą o tożsamości czy cechach samej dziewczyny. Powszechnie wiadomo, iż samo stworzenie w różnych kulturach łączone jest z płodnością, bogactwem i energią żeńską.