École de Paris (results)

14 May 2019, 19:00
Return to catalogue

Tadeusz Makowski
(1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

Sitting girl in plaits ("Petite Fille"), circa 1909

oil, tempera, gouache/canvas, 79.5 x 50.5 cm

signed lower left: ‘J. Makowski’

on the reverse inscribed: ‘J. T. Makowski | (…) Petite Fille’ and fragments of two labels: 1. probably auction label inscribed: ‘VENTE’; 2. label inscribed by prof. Wladyslawa Jaworska (1910-2009), expert on artist's oeuvre

Hammer price: 700 000 PLN 162 470 EUR
Estimate: 700 000 - 900 000 PLN 162 470 - 208 889 EUR
Provenance
- private collection, Poland
Additional Charge Details
more information
About Artist
Tadeusz Makowski jest jednym z najwybitniejszych artstów polskich 1 połowy XX wieku. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem. W latach 1903-08 uczył się w Akademii krakowskiej u Józefa Unierzyskiego, Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego; jednocześnie studiował filologię na Uniwersytecie Jagiellońskiem. W roku 1908, przez Monachium, wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe. Stamtąd wyjeżdżał na letnie sezony do Bretanii, Owerni oraz na południe Francji. Odbył też podróż artystyczną do Holandii i Belgii (1921). W Paryżu przyjaźnił się z wieloma znakomitymi malarzami, pisarzami oraz marszandami. Utrzymywał żywe kontakty z artystami polskimi przebywającymi we Francji i był prezesem paryskiego "Towarzystwa Artystów Polskich". Swoje prace wystawiał w kraju - w Krakowie i Warszawie (od 1907) i Lwowie (1910) oraz za granicą: w Paryżu, Barcelonie, Wiedniu, Budapeszcie i Amsterdamie. Malował kompozycje figuralne, pejzaże, martwe natury i portrety, zwłaszcza dzieci. Eksperymentując z malarstwem kubistycznym wypracował swój indywidualny styl. Formą, kolorem i światłem, a także pewną deformacją budował pełne liryzmu choć czasami nie pozbawione pewnej ironii czy drwiny kompozycje malarskie.

ID: 70228