Works on Paper Auction (results)

18 April 2013, 19:00
Return to catalogue

Maja Berezowska
(1898 - 1978)

Para w kajaku, 1961 r.

tusz/papier, 31,5 x 34,5 cm

sygnowany i datowany l.d.: 'majaberezowska 61'

Naukę malarstwa rozpoczęła w prywatnej szkole M. Roericha w Petersburgu, później uczyła się w Krakowie u J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego. Studiowała też w Paryżu u Faujity oraz w Monachium. W latach 1920-26 była żoną K. Grusa - satyryka i ilustratora lwowskiego. Przez kilka lat mieszkała w Paryżu. W 1941 r. została osadzona na Pawiaku, a następnie w obozie Ravensbrück. Do kraju powróciła w 1946 r. Tematem jej prac były kompozycje kwiatowe i sceny erotyczno-obyczajowe. Oprócz malarstwa zajmowała się też scenografią, projektowaniem plakatów i wystrojem wnętrz. Jej prace można oglądać m.in. w Paryżu, we Włoszech i Szwecji.

Estymacja: 2 000 - 4 000

Hammer price: 5 000 PLN 1 215 EUR