19 listopada 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 18,000 PLN
LOT number

Cena wylicytowana: 18,000 PLN

olej/płótno, 55 x 55 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'ROGALSKI 2006'
ID: 91727
  • Zbigniew Rogalski, Letter, Sprüth Magers Projekte, Monachium, Niemcy, 9.11-22.12.2006
„Sztuka nowych mediów żyje tak krótko jak codzienna gazeta. Jest tworzona pod konkretną sytuację i po pewnym czasie traci swój sens. A dobre malarstwo jest nieśmiertelne i zawsze aktualne”. Zbigniew Rogalski

Zbigniew Rogalski ze swobodą porusza się zarówno w malarstwie, jak i fotografii, mieszając i wykorzystując doświadczenia obu dyscyplin. Refleksy, powidoki, kadry z filmów i fotografie nakładają się w jego twórczości na obraz rzeczywisty niczym w specjalnie skonstruowanej maszynie optycznej, zatrzymują na powierzchni płótna emocje i sensy, ulotne niczym rysunek na zaparowanej szybie. Wiele prac Zbigniewa Rogalskiego nawiązuje do klasycznych kategorii i gatunków malarskich, takich jak portret czy pejzaż. Jednocześnie splatanie rożnych klisz i konwencji przedstawień prowadzi u Rogalskiego do zaskakująco esencjonalnych malarskich rozstrzygnięć, które sprawiają, że tradycja malarstwa jako medium znowu wydaje się ciekawa. W twórczości artysty zagadnienie percepcji i indywidualnego postrzegania zajmuje miejsce szczególne. Artystę interesuje sposób, w jaki zmienia się obiekt postrzegania, w zależności od rożnego rodzaju obserwacji, a w szczególności procesy rozszczepiania i odbić. Fascynują go efekty wizualne i świetlne, w które wkomponowuje pojedyncze napisy.