19 listopada 2020 godz. 19:00

Rafał Bujnowski (ur. 1974, Wadowice)
"Graboszyce", z cyklu: "Domy Polskie", 2002
Cena wylicytowana: 30,000 PLN
LOT number

Cena wylicytowana: 30,000 PLN

olej/płótno, 42 x 46 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'BUJNOWSKI / 2002, GRABOSZYCE'
ID: 74569
  • katalog wystawy Gut und Billig, Frankrurt nad Odrą, 2006, s. 50 (il.)
  • Gut und Billig, Museum Junge Kunst, Frankfurt nad Odrą, 18.05-13.08.2006
Głównym sposobem wyrazu artystycznego Rafała Bujnowskiego jest malarstwo. Jego obrazy tworzą zazwyczaj cykle, które są ze sobą spójne pod względem tematycznym. Często dotyczą przedmiotów powszechnego użytku oraz codziennego otoczenia. Twórczość artysty jest skoncentrowana na kwestii obrazu rozumianego jako medium oraz porusza aspekt nadprodukcyjności dzieł sztuki. Celowo wykonuje wiele identycznych prac, aby zasygnalizować problem seryjności. Dodatkowo działania artystyczne Bujanowskiego koncentrują się wokół pojęć: terytorium, dom, eter. Prezentowana praca pochodzi z serii obrazów „Domy Polskie”, która uwiecznia domy z rodzinnej miejscowości artysty – Graboszyc. Budynki są jednak wyjęte z pierwotnego pejzażu i kontekstu, co więcej nie posiadają tła, ponieważ płótno jest wycięte i dostosowane do ich kształtu. Aby jak najlepiej oddać charakter domów, malarz posłużył się płasko kształtowaną plamą oraz ograniczył paletę kolorystyczną do kilku stonowanych barw.