19 listopada 2020 godz. 19:00

Norman Leto (ur. 1980, Bochnia)
"Bryła życiorysu Michaela Jacksona", 2009
Cena wylicytowana: 6,500 PLN
LOT number

Cena wylicytowana: 6,500 PLN

druk, akryl/płótno, 98 x 137,5 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: '1/1 NORMAN 09'
ed. 1/1
ID: 90782
  • Norman Leto, Nieistniejące przestrzenie wystaw, Muzeum Historii Fotografii, Kraków, 19.04-07.05.2017
„Bryła życiorysu Michaela Jacksona” należy do serii portretów wygenerowanych komputerowo. Znajdują się wśród nich wizerunki zarówno znanych, jak i anonimowych osób. Norman Leto stworzył bryły dzięki użyciu napisanego przez siebie programu do tworzenia grafiki 3D. Artysta przetwarzał dane, które pozyskał bezpośrednio od portretowanych lub ze źródeł historycznych. Posługując się odpowiedziami z pytań zawartych specjalnie ułożonej ankiecie, porządkował informacje na temat swojego bohatera. Pytania w ankiecie dotyczyły bardzo różnych spraw, od liczby rodzeństwa, przez nałogi, a także wyniki wyszukiwania w przeglądarkach internetowych nazwiska osoby portretowanej. Z pozyskanych w ten sposób informacji artysta tworzył kształt wirtualnej rzeźby. Ten zupełnie abstrakcyjny portret był wizualnym odpowiednikiem połączenia profili psychologicznego i społecznego wybranej osoby. Im większa była liczba danych źródłowych, tym precyzyjniejsza i bardziej rozbudowana stawała się analiza komputerowa, która w rezultacie pozwalała na stworzenie bardziej skomplikowanego dzieła rzeźbiarskiego. Unikatowość projektu Leto polegała na zrealizowaniu portretu niepowtarzalnego, bo za każdym razem przypisanego jednostce. Nowatorstwo autora zaznacza się opracowaniu zupełnie innej niż dotychczasowe historyczne czy literackie techniki biograficznej. Norman Leto zaprezentował i wyjaśnił sposób, w jaki powstają wizualizacje życiorysów w filmie „Sailor” z 2010.