19 listopada 2020 godz. 19:00

Marcin Maciejowski (ur. 1974, Babice k. Krakowa)
"Tablica ogłoszeń" (Leverkusen), 2001
Cena wylicytowana: 24,000 PLN
LOT number

Cena wylicytowana: 24,000 PLN

olej/płótno, 41 x 40 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MARCIN MACIEJOWSKI | 2001 R. | "TABLICA OGŁOSZEŃ" | (LEVERKUSEN)'
ID: 90923
„Miałem być malarzem miasta. Miałem malować obrazy konkretnie o tym miejscu, o Leverkusen”. Marcin Maciejowski

Marcin Maciejowski ugruntował sobie pozycję w sztuce polskiej i zagranicznej ostatnich kilku dekad jako artysta niezwykle celnie, a przez to też oszczędnie, posługujący się kombinacjami obrazu i tekstu w celu wzmocnienia i wzajemnych przekazów. Bohaterami płócien Maciejowskiego są zazwyczaj zwyczajni ludzie i przedmioty ukazani w często jeszcze bardziej powszednich, niemal krępująco zwyczajnych sytuacjach. Osobnym „bohaterem” bywa tekst, naniesiony pędzlem na płótno w oczywistości swoich prostych stwierdzeń, wręcz surowych opisów, obnaża powszedniość, przed którą historycznie sztuka przez kilkaset lat starała się uciekać. Nie inaczej jest w przypadku „Tablicy ogłoszeń” (Leverkusen) z 2001, gdzie w centrum uwagi artysty znajduje się zazwyczaj niezauważany i zapomniany obiekt. Otoczona z obu stron metalowymi ławkami, stojąca wśród miejskiego skweru, tablica ogłoszeń z jednej strony wpisuje się w charakterystyczną dla Maciejowskiego grę z tym, co codziennie, ale z drugiej w doskonały sposób oddaje przenikliwość artysty i jego poszukiwania drugiego dna w sytuacjach i przedmiotach uchodzących za zbyt oczywiste, by poświęcać im na co dzień uwagę, a tym bardziej miejsce na płótnie i galeryjnych ścianach. Wisząca na tablicy żółta kartka, z taktownie ukrytym ogłoszeniem o nieznanej treści, implikuje bardziej skomplikowaną i osobistą siatkę znaczeń, w której to zwyczajne przedmioty odgrywają role, nie zawsze drugoplanowe, w indywidualnych ludzkich historiach. Intymny, mały format obrazu przywodzi na myśl sposób obserwowania całego świata przez lupę, a następnie odwzorowywanie go jako swoistego osobistego mikrokosmosu. Użycie przez Maciejowskiego nasyconych, jak gdyby świeżo kupionych i wyciśniętych na płótno farb także niesie ze sobą przekaz o chęci pozostania bezstronnym, niemym obserwatorem codzienności.