19 listopada 2020 godz. 19:00

Dawid Czycz (ur. 1986, Kraków)
Bez tytułu (z głową w zielonej bańce), 2011
Cena wylicytowana: 5,000 PLN
LOT number

Cena wylicytowana: 5,000 PLN

olej/płótno, 80 x 60 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Dawid Czycz | Bez tyt | 80/60 | olej/płótno | 2011'
ID: 91264
Nowy surrealizm to określenie, które najczęściej pojawia się w opisie twórczości malarskiej Dawida Czycza. Obrazy artysty zyskały miano co najmniej niepokojących. Dziwne, oparte na nieposkromionej wyobraźni malarza prezentacje zawierają w sobie niepowtarzalny nastrój trudnej do określenia grozy. Pozornie znajome fragmenty dobrze znanej nam rzeczywistości, które artysta zawiera w swoich obrazach, przybierają osobliwą formę przejmujących zdarzeń. W przypadku obrazów Czycza nie mamy do czynienia z wrażeniem ruchu czy prowadzenia narracji malarskiego przedstawienia. Dzieje się wręcz przeciwnie ze względu na czysto formalne założenia. Unieruchomienie, wręcz skamieniałość sylwetki człowieka zamkniętego w zielonej bańce, zamrożenie jej w bezruchu komunikuje pewne nieprawidłowości. Charakterystyczny dla malarza sposób kadrowania obrazu polega na usuwaniu spoza obrębu płótna tych elementów, które pozostają kluczowe dla zidentyfikowania przedstawionych postaci i sytuacji, w których się one znalazły. Całość emanuje niepokojącą aurą. Elementy zawarte w obrazie dają jedynie złudzenie historii, którą prowadzi artysta na obrazie. Zagadkowe tropy i niedopowiedzenia, które pozostawia to przede wszystkim bodźce do odczuwania tych niekoniecznie pożądanych emocji, jakimi są ból i strach.